Umów Konsultację

Dane kontaktowe

 

794 115 512

 

kontakt@jacekantczak.pl

 

ul. Leśna 33/7, Gdynia

 

NIP 583 259 38 23

Menu

 

Start

 

Usługi

 

Case Study

 

Blog

Newsletter

 

Zapisz się na newsletter z którego dowiesz się jak budować wzrost Twojej firmy

 

Wyrażam zgodę na przetwarzanie danych 

Wyślij
Wyślij
Formularz został wysłany — dziękujemy.
Proszę wypełnić wszystkie wymagane pola!
26 lutego 2023

Jak mierzyć efektywność przedsiębiorstwa?

Biznesmen analizujący efektywność przedsiębiorstwa poprzez dane i wskaźniki efektywności KPI. W tle 
 pytanie "Jak mierzyć efektywność firmy?"

Efektywność w zarządzaniu przedsiębiorstwem to termin znany każdemu właścicielowi i menadżerom wspierającym rozwój biznesów. Jednocześnie sformułowanie to jest na tyle ogólne, że może generować pytanie: Jak określić i mierzyć efektywność firmy i jej sukces? Czy pomiar efektywności wyłącznie poprzez poziom zysków, to odpowiednia wskaźnik skuteczności biznesu i droga do rozwoju w dłuższej perspektywie? Efektywność firmy to nie tylko zyski finansowe, to również sposób, w jaki przedsiębiorstwo wykorzystuje swoje zasoby - czas, pieniądze, umiejętności pracowników - do osiągnięcia celów.

 

 

W artykule otrzymasz odpowiedzi na pytania:

 

  • Czym jest efektywność organizacji?

  • Jakie są metody pomiaru efektywności przedsiębiorstwa?

  • Dlaczego zyski nie mówią wszystkiego o efektywności firmy?

  • Jak poprawić efektywność biznesu? 

 

Czym jest efektywność przedsiębiorstwa?

 

Efektywność organizacji to miara określająca, jak skutecznie przedsiębiorstwo osiąga swoje cele. Inaczej mówiąc jest to zdolność firmy do efektywnego planowania i wykorzystania posiadanych zasobów do osiągnięcia celów biznesowych. Efektywność organizacyjna jest ściśle powiązana ze skutecznością procesów biznesowych, mierzonych najczęściej za pomocą takich wskaźników jak: czas trwania procesu, liczba generowanych przez proces błędów, poziom zadowolenia klientów, koszt realizacji procesu, itp. Skuteczne procesy biznesowe są kluczowe dla sukcesu każdej organizacji, ponieważ pozwalają na efektywne wykorzystanie zasobów oraz poprawę jakości i wydajności działań. Dlatego ważne jest, aby przedsiębiorstwa regularnie monitorowały i analizowały swoje procesy biznesowe, aby wdrożyć usprawnienia i osiągnąć lepsze wyniki. 

 

Jeśli potrzebujesz więcej argumentów dlaczego warto optymalizować procesy przeczytaj artykuł: 5 powodów dla których warto optymalizować procesy.

 

 

Metody pomiaru efektywności biznesu

 

Istnieje wiele metod pomiaru efektywności organizacji, wśród których najczęściej wykorzystywane są:

 

  • Wskaźniki  KPI  (Key Performance Indicators) - są najczęściej stosowaną metodą pomiaru skuteczności firmy, wspierającą liderów firm w: mierzeniu postępu realizacji celów, koncentracji wysiłku firmy na priorytetach, usprawnieniu analizy efektywności dzięki prostym i zrozumiałem dla wszystkich miernikom, podejmowainu decyzji opartych o twarde dane, motywacji zespołu który ma jasne cele i zna stopień ich realizacji.

 

  • Badania satysfakcji klienta - mierzą stopień zadowolenia klientów z otrzymywanych produktów i usług. Badania te dają wiedzę: Jak klienci postrzegają organizację i co należy poprawić. Satysfakcja klientów jest również w centrum uwagi systemu zarządzania ISO 9001, który jest już potwierdzeniem efektywności zarządzania firmą.

 

  • Analiza procesów - jest wykorzystywana do identyfikacji i poprawy efektywności procesów biznesowych poprzez mapowanie procesów i analizę działań przetwarzających zasoby w finalny produkt lub usługę. Analiza procesów jest często wykorzystywana do identyfikacji obszarów wymagających poprawy oraz do projektowania i wdrażania planu usprawnień.

 

Jeśli chcesz ustalić optymalne dla Twojej firmy KPI lub zweryfikować skuteczność realizowanych w firmie procesów napisz maila, zadzwoń lub umów bezpłatną konsultację za pomocą przycisku 👇👇👇

Więcej artykułów

Dlaczego zyski nie mówią wszystkiego o efektywności firmy?

 

Zysk jest ważnym wskaźnikiem efektywności przedsiębiorstwa, ale nie powinien być jedynym. Firmy powinny również brać pod uwagę inne czynniki, takie jak: zadowolenie klientów, jakość produktów lub usług, lojalność pracowników czy ich satysfakcja z pracy. Wszystkie te czynniki wpływają na długoterminowy sukces firmy, a nie tylko na krótkoterminowe wyniki finansowe. 

 

Dlaczego zysk nie powinien być jedynym wskaźnikiem efektywności? Przede wszystkim dlatego, że skupienie na zysku prowadzi do podejmowania krótkoterminowych decyzji kosztem długoterminowej skuteczności firmy. Skupienie się tylko na zysku, zazwyczaj ogranicza inwestycje w rozwój, jakość i innowacje, które są kluczowe dla długoterminowego sukcesu. Zysk jest ważnym wskaźnikiem, ale nie powinien być jedynym, ponieważ nie uwzględnia innych ważnych czynników, wpływających na przyszłość firmy.

 

 

Jak poprawić efektywność organizacji?

 

Efektywność organizacji można poprawić poprzez optymalizację procesów i skuteczne wprowadzanie zmian. Przedsiębirstwa powinny regularnie przeglądać swoje procesy i procedury, aby zidentyfikować obszary wymagające poprawy. Powinny również korzystać z technologii i tam gdzie to możliwe automatyzować procesy biznesowe, aby zmniejszyć wysiłek manualny i poprawić efektywność. Technologia może być wykorzystana do usprawnienia operacji, zmniejszenia ilości pracy papierkowej i zminimalizowania błędów.

 

Dodatkowo, organizacje powinny wykorzystywać proces decyzyjny oparty na danych oraz analitykę, aby zidentyfikować obszary wymagające poprawy i wprowadzić odpowiednie zmiany. Istotne jest również również skupienie na zaangażowaniu i motywacji pracowników, co ma kluczowy wpływ na ich efektywność i zaangażowanie. Tworzenie kultury organizacyjnej sprzyjającej współpracy i innowacjom stanowi podstawę do zwiększenia efektywności każdej firmy.

 

Jeśli masz 10 min. możesz dokonać szybkiej analizy dojrzałości procesowej w swojej organizacji

odpowiadając na kilka pytań: ankieta

 

Zarezerwuj bezpłatną konsultację

Doradca Biznesowy rozmawiający z klientem o metodach pomiaru efektywności przedsiębiorstwa.

Szukasz metod na zwiększenie efektywności Twojego biznesu?

Zadzwoń, lub napisz aby umówić darmową konsultację.

Zarezerwuj bezpłatną konsultację